Bilgi Bankası

Zilliyet Tapu Nedir?

0
Zilliyet Tapu Nedir

Zilliyet tapu nedir? sorusu hakkında birtakım bilgiler vereceğimiz bu yazımızda siz de zilliyet tapu konusunda merak edilenleri öğrenebilirsiniz. Diğer adıyla zilyet olarak karşımıza çıkan zilliyet, taşınabilir veya taşınmaz mallar üzerinde kurulan bir hakimiyet olarak tanımlanır. Zilliyet için bir gayrimenkul üzerindeki fiilen kullanma hakkı tanımlaması da yapılabilir. Bu hak sayesinde kişi ya da kişiler bir gayrimenkul üzerinde hakimiyet elde eder. Bunun yanında zilliyet hakkı ise mülk sahibi olma dışında bir hak olarak karşımıza çıkar. Bu hakkı bulunduran kişiye zilyet denir.

Zilliyet ve zilyet konularını bir örnekle açıklamak daha doğru olur. Örneğin, ev sahibi olan bir kişi, sahip olduğu bu evin hem zilliyet hakkına sahiptir hem de o evin zilyetidir. Ev sahibi evini kiralarsa zilliyet hakkı kiracıya geçer ve evin zilyeti de kiracı olur. Yani artık ev sahibi evin zilyeti değildir. Genel olarak zilliyetlik durumu bir gayrimenkulün sahibi olmadan o yerin kullanım haklarının elde dilmesi ve gayrimenkul ile ilgili tüm giderlerin sorumluluklarının üstlenilmesi olarak karşımıza çıkar.

Zilliyetli Tapu Nedir?

Zilliyet tapusu olarak kullanılan belge, resmi anlamda tapu özelliği taşımasa da genel olarak tapusu bulunmayan gayrimenkullere ait kullanım durumunu belirtir. Zilliyet tapuya sahip bir gayrimenkulün satışı gündeme geldiğinde ise öncelikle bu taşınmaz üzerinde bazı araştırmaların yapılması gerekir. Bunun için de kadastro müdürlüğüne gitmek ve gerekli araştırmaları yapmak mümkündür. Yapılan araştırma sonucunda taşınmazın son durumu ve bunun yanında hangi işlemlerin yapılabileceği öğrenilebilir. Taşınmazın durumuna göre yapılacak işlemlerde çoğu zaman için değişiklik olabilir. Yapılacak işlemlerde değişiklik yaşanmasına neden olanlar ise şu şekildedir;

  • Taşınmazın 2b olması
  • Sarı alan olması
  • Hazine adına tescilli olması

Zilliyet Hakkı Ev Sahibinin Mi Yoksa Kiracının Mıdır?

Ev sahibi kendine ait olan evini gerekli sözleşmeyi yaparak kiraya verdiği için zilliyet hakkı tamamen kiracıya geçer. Yani zilliyet hakkı artık ev sahibinden kiracıya geçmiş demektir. Bundan sonra evin kullanım hakkı ve ev ile ilgili tüm sorumluluklar da aynı şekilde kiracıya aittir.

Zilliyet Tapu Alınır mı?

Zilliyet konusunda merak edilen başka bir konu da zilliyet tapusu olarak karşımıza çıkar. Hemen herkes zilliyet tapusu alınır mı? Sorusunu sorarak bu konuda kesin bilgiler öğrenmeye çalışmaktadır. Öncelikle zilliyet tapusuna sahip taşınmazların satın alınması sırasında her zaman için seçici olmakta yarar vardır. Bu yüzden tapunun ait olduğu taşınmaz ya da gayrimenkul, detaylı ve titiz bir şekilde araştırılmalıdır. Gerekli araştırmaların yapılmasının ardından ise zilliyetli tapunun satın alınıp alınmayacağına karar vermek her zaman için daha uygun olur.

Genelde bazı kişiler zilliyetli tapuya sahip taşınmaz satın almak istemez. Detaylı ve titiz bir araştırma yapılmasının gerekliliğini öne çıkaran durumlardan biri de aslında budur. Zilliyetli tapu konusunda doğru bir araştırma yapmak için ise en doğru yer tabii ki hiç tartışmasız Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olarak karşımıza çıkar.  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen araştırmaların tüm incelikleri ile irdelenmesi ve en ufak ayrıntıların dahi ortaya çıkarılması gerekir. Satın alma aşamasına geçmeden önce doğru bir karar vermek adına gayrimenkul durumu ile ilgili net ve kesin bilgiler toplanmasında ve bunun ardından karar verilmesinde fayda vardır.

Eğer siz de zilliyetli tapuya sahip bir taşınmaz satın alma aşamasındaysanız, her zaman için gerekli araştırmaları yapmanızda ve buna göre bir karar vererek satın almanızda fayda vardır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir