Bilgi BankasıEmlakFaizsiz EvKredi

Web Tapu Uygulaması Nedir?

0

Ev sahibi olmak herkesin hayalidir ve tapu işlemleri için tapu dairesine giderek işlem yapmak zorunluluğu artık bulunmuyor. Çünkü artık Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmiş olan ve 2017 yılından bu yana kullanılabilen web tapu sistemi yaygınlaşmaya başlamıştır. Ayrıca web tapu uygulaması yalnızca taşınmaz sahibi olan vatandaşların değil, bütün vatandaşların kullanabileceği bir uygulamadır.

Web Tapu Nedir

Bütün vatandaşların sahip oldukları taşınmazları, internet ortamından yönetebildikleri ve takip edebildikleri uygulamaya web tapu sistemi adı verilir. Taşınmaz sahibi olan tüm vatandaşlar, web tapu sistemi üzerinden Tapu Müdürlüğüne gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden işlem başvurusu yapabileceği gibi gerekli olan belgeleri de yine internet üzerinden online bir şekilde Tapu Müdürlüklerini gönderebilir. Taşınmaz sahibi olmayan bir vatandaş da yine web tapu uygulamasını kullanarak, taşınmazının olmadığına dair belgeye ulaşabilir.

Web Tapu Uygulaması İle Yapılabilecek İşlemler Nelerdir

Kredisiz ev ya da farklı metotlar ile ev sahibi olan veya ev sahibi olmayan tüm vatandaşların tapu müdürlüğü ile ilgili yapması gereken işlemler bulunmaktadır. Ancak web tapu uygulaması sayesinde tapu müdürlüğüne gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden yapabileceğiniz işlemler vardır. Web tapu uygulaması kullanılarak, hızlı başvuru yapılabilir, konum bilgilerini görüntüleyebilir, taşınmazlar görüntülenebilir ve elektronik ortamda harç ödemesi yapılabilir.

Ayrıca web tapu uygulaması kullanılarak dilediğiniz kişiye yetki verebilir ve taşınmazlar için beyan belirtmesi koyarak dolandırıcılık ve sahtecilik gibi girişimlere karşı önlemler alınabilir. Web tapu uygulaması kullanılarak internet üzerinden taşınmazlara ait işlemler, beyan işlemleri, belge doğrulama işlemleri, başvuru işlemleri ve yetki işlemleri gerçekleştirilebilir.

Web Tapu Uygulamasının Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir

Web tapu uygulaması, sahip olunan taşınmazlar ile ilgili yapılması gereken işlemleri Tapu Müdürlüğüne gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden gerçekleştirilmesini ve taşınmaz sahibi olmayanlarında yapması gereken işlemleri kolaylıkla uygulama üzerinden yapmasını sağlayan bir sistemdir.
Web tapu uygulaması kullanılarak, sahip olunan taşınmazlar için taşınmaz işlemleri bölümüne giriş yapılmalı ve ardından tüm taşınmazları listeleyerek, durumları sorgulanabilir. Ayrıca uygulama üzerinden sahip olunan taşınmazların konum bilgili ve tapu bilgileri de incelenebilir. Kiracıya ev sahibi olma imkânı sunan Birikimevim fırsatlarından ev sahibi olmak isteyen herkes bilgi alabilir ve yararlanabilir.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir