Faizsiz EvFaizsiz Finans Kurumları

Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

0

Taksitle ev almak isteyen mükellefler için, oldukça önemli konular  arasında gelmekte olan  vergi borcu yapılandırması, vatandaşın e-devlet sayfası üzerinden bakılabilmesini sağlıyor. Vatandaşın kimlik numarası ve belirlediği şifre ile giriş yaptığı, kendi e-devlet sayfasından vergi borcunun ne kadar olduğu ile ilgili bilgilere ulaşabiliyor. Yapılandırma sürecini en iyi şekilde takip edebilme fırsatı bulan mükellef için büyük bir kolaylık sağlanmış olunuyor.

Vergi yükümlülerinin merak ettiği vergi borcu yapılandırması ise Gelir İdaresi Başkanlığının bünyesinde olarak  vatandaşların hizmetine sunuluyor. Vatandaşın vergi dairesine gitmek zorunda kalmadan, internet üzerinden online olarak başvuruda bulunabilmesi de büyük kolaylık sağlıyor.
İnternet üzerinden veya  akılı telefonlar ile mükellefler işlemlerini gerçekleştirebilecek. Koronavirüs sebebi ile dışarı çıkamayan vatandaş için, büyük bir fırsat oluşturuyor. Vergi yükümlüsünün, internet üzerinden gerçekleştireceği işlemi yapması yeterli olacak. Başvuruda bulunan  vergi yükümlüsü “7256 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında tecil işlemleri”  bölümünden  işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vergi yükümlüsü kira öder gibi ev almak istediği zaman, bankaya başvuru da bulunurken, vergi ödenekleri için de online olarak gerçekleştirecekleri, başvuru ile vergi borçları yapılandırılabilecek. Mükellefler, E-devlet e girerek vergi dairesi uygulamasından, işlemlerini tamamlayabilecekler. Vergi yapılandırma tarihleri de belirlenmiş durumda.
31 Aralık tarihine kadar sürecek olan yapılandırma için başvurulması gerekiyor.  Borcun yapılandırılması üzerine  2021 de 1 Şubat tarihine kadar sürecek olan peşin yatırılması sonucunda  indirim gerçekleşeceği de belirtilmektedir. Mükellef, Yİ-ÜFE de %90, trafik cezalarında idari cezalarda ve ise %25 indirimden faydalanabilecektir

Vergi Yapılandırma Tarihi Uzatılacak Mı?

Vergi yükümlüleri tarafından dikkat edilen önemli konulardan biri de yapılandırma tarihinin uzatılmasının mümkün olup olmadığı konusunda kesin bir bilginin bulunmamasıdır. Başvurduktan sonra mükellef tarafından, kredi hesaplama ile ödenen miktar  oranına göre, faizlerin sıfırlanması da vergi yükümlülerine kolaylık tanımaktadır. Vergi borcu  yapılandırmasında bilinmesi gereken bir diğer önemli ayrıntı ise, hesap edilmiş  olan mevcut borçların ilk 3 senelik  bir süreç içinde yayılım göstererek ödeme  kolaylığı da sağlamasıdır. Vergi borcu yapılandırma tarihinin uzaması da mükellefler tarafından beklenmektedir. Bu süreçte kredi hesaplama oldukça önemli bir pay sahibidir.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Faizsiz Ev