Faizsiz EvKredi

Veraset ve İntikal Vergisi Nedir?

0

Ev sahibi olmak isteyenler ailelerinden kalacak bir mirasları yoksa banka ve diğer kanallara başvurma yolunu tercih ediyor. Ailenizden kalan herhangi bir mal varlığı var ise öncelikle vefat eden kişi adına veraset ilamı çıkarmanız gerekecek.
Veraset vefat etmiş bir aile büyüğünüzün mallarında kan bağı dolayısıyla hak sahibi olmanız durumunda ya da vefatından önce gerekli hukuki prosedürlere uyarak vefatından sonra sizlere kalacak olan taşınır taşınmaz mallar ile ilgili bir belge bulunması durumunda bu mallarda tasarrufta bulunma hakkı sunar.
Veraset ilamı ise ilgili mahkemeden alınan ve vefat eden kişinin varisi olduğunuzu gösteren resmi bir belgedir. Veraset ilamı belgesi 4721 Sayılı Medeni Kanun içerisinde 598. Maddede açıklanmış ve “Mirasçılık Belgesi” olarak ifade edilmiştir. Ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişilerin varisleri e – Devlet kanalı ile UYAP sistemi üzerinden “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” başvuru yapmak zorundadır.

İntikal Nedir?

Tapu sicillerinde kayıtlı olan taşınmazların, taşınmaz sahibinin vefatı durumunda taşınmaz üzerinde bulunan mülkiyet haklarını mahkemelerce verilen Mirasçılık Belgesi ile belirtilen mirasçılara naklidir. Kısacası vefat etmiş varisi bulunduğunuz yakınınızın mallarını kendi üzerinize almanız işlemidir.
Tapu intikal işlemleri için size kalan mallardan ev almak istiyorsanız; kimlik belgesi, fotoğraf, emlak beyan değerini gösteren belge, zorunlu deprem sigortası (DASK), işlemi kendiniz değil sizi temsilen bir başkası gerçekleştirecek ise vekâletname, yetki belgesi ve ya vasi kararı gerekmektedir.
Ayrıca üzerinize intikalini gerçekleştireceğiniz evin değerinin binde birini harç olarak yatırmanız ve yatırdığınız paranın makbuzunu da yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Miras İle Ev Sahibi Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Sulh Hukuk Mahkemesi kanalı ile veya noterden tasdikli alınan veraset belgesi ile birlikte kimlik belgesi, 2 adet fotoğraf, emlak beyan değerini gösterir belge, zorunlu deprem sigortası (DASK) evraklarınızı hazırlayarak gitmek istediğiniz herhangi bir Tapu Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekir. Evin üzerinde birden fazla kişi hak sahibi ise bu kişilerden birinin gitmesi de yeterlidir. Kiracıya ev alabilmenin önünü açan en kolay yol miras ile ev sahibi olmaktır.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Faizsiz Ev