Faizsiz ArabaFaizsiz EvKredi

Vekâletle Konut Kredisi İşlemleri 

0

En uygun konut kredisi başvurusu yapmak isteyenler için, bankalar faiz indirimi avantajı sağlandı. Hem kamu hem de özel bankaların yaptığı indirimler, ev almayı bekleyen vatandaşları harekete geçirdi. Konut kredisi çıkması için belirli özellikler aranır. Şartlara uymayan kişilere kredi kullandırılmaz. Ya da başka bir kredi ödemesi olan kişiye kredi çıkması zor olabilir. Yurt dışında ikamet edip, Türkiye’den ev almak isteyen kişiler için, bu sadece vekâletle mümkündür. Vekâletle Konut kredisi kullanmak için, vekil olan ve krediyi çekmek isteyen kişilerin, gerekli şartları sağlaması gerekir. Öncelik olan şart, daha önce icra listesine girmemiş, bankayla sorunlu olmayan bir kişi olmaktır.

Vekâletle Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Vekâletle konut kredisinin kullanılması, bankayla alakalı bir durumdur. Bazı bankalar bunu kabul ederken, bazılarının kriterine uymaz. Bankalar kredi kullanımı için, özellikle de konut kredisi kullanımı için, ilk olarak en uygun konut kredisi hesaplama işlemini yapar. Müşterinin çıkan tutar taksitini, ödeyebilecek düzey de gelir seviyesinin olması gerekir. Tapu işlemlerine kadar bir sorun olmasa da en son krediyi kullanan kişinin, ıslak imzası gerekir. Bu da vekâletle konut kredisi kullanma konusun da pek mümkün olmaz. Bazı bankalar, vekâleti veren kişinin bulunduğu şehir de olan banka şubesi ile vekil olanın bulunduğu şehirdeki banka şubesi arasında bir bağlantı kurulabilirse konut kredisi imkânı sağlar. Buradaki önemli nokta aynı anda işlemlerin, karşılıklı olarak gerçekleşmesidir.

Vekâletle Çekilen Konut Kredisi Nasıl Onaylanır?

En uygun konut kredisi imkânını kaçırmak istemeyenler vatandaşların, izlediği yıllardan biri olan vekâletle konut kredisi çekme işlemi, ilk olarak vekil tutma işlemi ile başlar. Tüm haklar ve imzalar, vekil olan kişiye verilir. Tarafların gelir araştırması ve kredi notlarına bakılır. Eğer bir problem yoksa ve banka o şube de ıslak imza şartı koymuyorsa, kredi başvurusu yapılır. Vekil tapu işlemlerini de kolaylıkla yapabilir. Vekil tutmadan önce, banka şubelerinin bulunulan iller de olması şartına dikkat edilmelidir. Kredi miktarına başvuru yapmadan önce, konut kredisi hesapla işleminin yapılıp, kişinin, çıkan miktarı ödeyebilecek durum da olması, göz önünde bulundurulmalıdır.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir