Faizsiz ArabaFaizsiz Araba Alma SistemleriFaizsiz Ev

Taksi Trafik Sigortası

0

Taksitle araba alma yöntemine taksilerde dahil oldu. Taksiciler de artık taksit imkanından yararlanarak ticari araç alabiliyorlar. Son zamanlarda toplu taşıma araçlarına ilginin azalmasıyla birlikte, kişiler daha az insan kapasitesine sahip taksileri sıklıkla tercih etmeye başladı. Sürücüsünün de dahil olduğu toplam insan alma kapasitesi en fazla dokuz olan taksiler ticari araçlardır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın belirlediği şartlara göre muayene işlemleri yapılmış ve damgası vurulmuş olmalıdır. Bu araçlara, taksimetre sistemiyle çalışan ve tarifeye uygun hareket etme yükümlülüğü olan insan taşıma aracıdır denilebilir.

Peşinatsız Araba İmkanı İle Alınan Taksi Sigortası

Peşinatsız araba kampanyasından yararlanarak, taksi olarak kullanılmak üzere alınan ticari araçların uyması gereken hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi ise zorunlu trafik sigortasıdır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenmiş olan sigorta kapsamına her araç gibi taksilerde dahil edilir. Her yıl yenilenmesi ve ödenmesi zorunlu bir sigorta çeşididir. Sigorta aracı kullanacak olan adına değil aracı alıp işleten adına yapılır.
Trafik sigortası ödenmeyen taksiler trafiğe çıkamaz ve çıkarlar ise ceza alır. Hatta trafikten men edilebilirler. Aslında zorunlu trafik sigortası bir nevi kişinin malına ve canına gelebilecek zararların teminatı olarak görülmelidir. Ödemek istemeyen veya trafik sigortasını geciktiren kişiler trafikte karşılaştıkları sorunlar ile daha zor bir şekilde mücadele etme yolunu tercih ederler.

Taksi Trafik Sigortası Tutarları Ne kadar?

Araç türüne göre değişkenlik gösteren taksi trafik sigortası tavan ve taban fiyatları çok merak edilen konular arasında yer alır. Tavan tutar buradaki en yüksek verilebilecek meblağdır. Taban fiyat ise araç türüne ve hasar kaydına göre belirlenebilecek en düşük tutardır. Aracın ili de bu noktada belirleyici unsur olarak karşımıza çıkar. İnternet sitesinden kolaylıkla tavan tutar hesaplaması yapılabilir.
Kişinin hiç hasar kaydı olmaması ise avantajdır ve hasarsızlık indiriminden yararlanabilir. Ruhsat numarası sayesinde internet üzerinden kolaylıkla sigorta yapılabilir. Ruhsat numarası yok ise araç bilgileri ile bu işlem gerçekleştirilebilir. Peşinatsız veya kredisiz araba sahibi olan taksiciler, araçlarını zorunlu trafik sigortasını yaptırdıktan sonra trafiğe çıkartmalıdır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir