Faizsiz ArabaFaizsiz Araba Alma Sistemleri

Sürprim Nedir?

0

Taksitle araba alımı gibi seçeneklerin çoğaldığı ve arabasız neredeyse kimsenin kalmadığı çağımızda, taşıt sigortası ve birçok konu da insanların hayatlarına bir şekilde dâhil oluyor. Bu sigorta kapsamlarında yer alan bazı mesleki terimler ise insanların kafasını karıştırıyor. Sürprim ifadesi insanların çok duyduğu ancak hakkında pek çok şey bilmediği için bazı durumlarda mağduriyet sebebi olan bir sigortacılık terimidir.

Sigortacılıkta Sürprim

Sürprim ifadesi sigorta kapsamında bulunan pek çok insanın en az bir kez duyduğu ancak açıklamasını ve şartlarını bilmediği terimlerden biridir. Kısaca sürprim, poliçe süresi sona ermiş bir sigortanın poliçe yenilenmesi gereken süreçte bir sebepten yenilenmemesi durumunda sigortalı kişiden bir ücret talep edilmesi ve yenilendikten sonraki poliçenin zamlı olarak sigortalıya sunulmasıdır. Yani sürprim uygulaması, sigortalı kişinin poliçesini gerektiği zamanda yenilememesi sonucu ödemesi gereken prim bedeline ekstra bir zam uygulamasıdır.
Buna ek olarak, neredeyse tüm sigorta çeşitlerinde poliçede bulunan teminatların karşılamadığı konular için talep edeceğiniz ek prime de yine sürprim denmektedir. Faizsiz araba alımlarında kullanmak istediğiniz kasko sigortasında da sürprim uygulaması mevcuttur.

Peşinatsız Araba Sigortalarında da Sürprim Uygulaması Var Mıdır?

Sürprim uygulaması hemen hemen her sigorta çeşidinde mevcuttur. Bazı sigorta çeşitlerinde uygulanan maksimum sürprim oranları devlet tarafından sunulurken, bazı sigorta çeşitlerinde de sigorta şirketleri ve sundukları paketlerin içeriklerine göre bazı değişimler görülebilmektedir. Poliçe oluşturulma işlemlerinde sürprim oranları dikkate alınmalıdır. Sürprim uygulaması olan sigorta çeşitleri şunlardır;
Zorunlu Trafik Sigortası
Zorunlu Deprem Sigortası
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
Kasko Sigortası
Hayat Sigortası

Trafik Sigortalarında Sürprim Oranları Nelerdir?

Her sigorta çeşidine göre farklı oranlar mevcuttur. Trafik sigortası dahilinde bulunan sürprim oranı ise her ayda en fazla %5, toplamda ise en fazla %50 olarak uygulanabilmektedir. Yaptırılması zorunlu tutulan sigorta türlerinden biri trafik sigortasıdır ve bu trafik sigortalarında poliçeler her yıl tekrar düzenlenir.
Poliçe süresi sona ulaşmadan yenilendiği zaman hasarsızlık indirimi başta olarak farklı diğer indirimlerden de yararlanmak mümkün olmaktadır. Ancak süresi dolan poliçeler zamanında yenilenmediğinde peşinatsız araba ya da diğer arabalar için uygulanan trafik sigortalarında gecikme sebebi ile zamlı prim alınır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir