Faizsiz Finans KurumlarıKredi

Faizsiz Finans Kuruluşları Nelerdir?

0
Faizsiz Finans Kuruluşları Nelerdir

Faizsiz finans kuruluşları nelerdir? Siz de merak ediyorsanız, bu yazımızda sizler için müşterilerine her zaman faizsiz koşullarda yardımcı olan finans kuruluşlarını açıklayacağız. Finansal konularda yaptıkları girişimlerinin hiçbir şekilde faize konu edilmesini istemeyen kişiler, faizsiz kredi imkanı sağlayan kuruluşlar ya da diğer adı ile bankalarla çalışmayı tercih eder, çünkü bazı kişilerin faiz konusunda daha hassas davrandıklarını söylemek yanlış olmaz.

Diğer yandan bazı kişiler satın almak istedikleri ev ya da araba için yüksek oranda faiz ödemeyi tercih etmez. Böyle durumlarda faizsiz kredi veren bankalardan kredi çekmek daha doğru olur. Günümüzde banka faizlerinin yüksek olması nedeniyle satın alınmak istenen ev ya da arabanın fiyatı oldukça yüksek seviyelere çıkar. Üstelik geri ödemedeki taksitler de oldukça yüksek oranlardır. Bu nedenle hem ödeme kolaylığı hem de faizsiz bir finansman imkanı için genelde bu tür bankalar tercih edilir.

Faizsiz Finans Kuruluşları ya da Bankalar Hangileridir?

Genel olarak faizsiz çalışan bankalar katılım bankaları olarak anılır ve uluslararası platformda ise İslam bankaları adını aldıklarını söylemek doğru olur. Katılım bankalarının çalışma prensibinde faiz bulunmaz ve kişiler ihtiyaçları doğrultusunda katılım bankalarına başvurmaları halinde faizsiz kredi alma imkanı elde eder. Ülkemizde faizsiz kredi imkanı sağlayan bankalar aşağıdaki gibidir;

  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası

Yukarıdaki listede yer alan katılım bankaları, müşterileri için araç ya da konut kredisinde gerekli şartları sağlayan herkese faizsiz kredi imkanı sağlar. Tabi kredi almak için öncelikle belirli koşulları sağlamak ve buna uygun bir kredi talebinde bulunmak gerekir, çünkü katılım bankalarında şartların sağlanmaması halinde faizsiz krediden yararlanmak mümkün olmaz.

Diğer yandan her bankanın kendi içerisinde özel şartları olabilir. Örneğin Kuveyt Türk Katılım Bankası araç kredisinde 5 yaşa kadar kredi imkanı sağlarken, Türkiye Finans Katılım Bankası ise 8 yaşa kadar araç kredisi verebilir. Ya da bir banka maksimum 48 ay vadeli kredi imkanı sunarken başka bir banka 36 aya kadar vade ile kredi fırsatı sunabilir. Bu şartlar tamamen bankaların kendi inisiyatifinde ve kendi aldığı kararlar doğrultusunda değişir. Burada tüketicilerin yapması gereken, talep ettiği kredi karşısında gerekli olan şartları sağlamaktır.

Faizsiz Kredi Olur Mu?

Katılım bankaları tarafından tüketicilere sunulan kredi türü faizsiz kredi olarak karşımıza çıkar. Bu bankalar, tüketicilere sağladığı kedi imkanlarında hiçbir şekilde faiz talep etmez. Katılım bankalarında yapılan tam olarak bir malın mevcut sermeye ile satın alınması ve taksitli bir şekilde tüketiciye satılması anlamına gelir. Yani öncelikle ev, araç ya da gayrimenkul banka tarafından satın alınır ve daha sonra da tüketiciye uygun taksit imkanları ile satılır.

Katılım bankaları sayesinde hiçbir şekilde faize bulaşmadan ev, araba ya da istenen herhangi bir gayrimenkul satın almak mümkün olur. Satın alınacak mal için verilen kredilerde hiçbir şekilde faiz talep edilmediği gibi oldukça uygun taksitlendirme imkanları da sunulur. Bu şekilde tüketiciler satın aldıkları mal için yüksek maliyetli bir alışveriş yapmadığı gibi ödeme kolaylığına da ulaşırlar. Bu da konut ya da araç kredilerinde oldukça büyük bir avantaj sağlanmasına neden olur.

Eğer siz de yüksek faizli krediler çekmeden ev ya da araba almak istiyorsanız, bu konuda gerekli şartları sağlayarak dilediğiniz herhangi bir katılım bankasından yaralanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir