Bilgi BankasıEmlak

Emlak Vergisinden Muaf Olmanın Şartları

0
Emlak Vergisinden Muaf Olma

Emlak vergisinden muaf olmanın şartları tam olarak Emlak Vergisi Kanunu’na göre belirlenir. Bu vergi, gayrimenkullerin özelliklerine göre şekil alan ve her yıl ödenen vergiler arasında yer alır. Ayrıca emlak vergisi iki taksit şeklinde ödenir ve bu ödemeler genelde Mart ve Kasım aylarında yapılır. Kanunen emlak vergisinden muaf olmak mümkündür ve 1970 yılından beri yürüklükte olan emlak vergisi, 1319 sayılı kanun kapsamında yer alır.

Emlak vergisinden muaf olmanın şartları arasında ilk olarak karşımıza çıkan ve en önemli şartlardan biri olan herhangi bir geliri olmamaktır. Eğer kişi gelir sahibi değil ise ve kendi oturduğu bir yere sahipse emlak vergisinden muaf olur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kişinin sahip olduğu bu yer herhangi bir ticari faaliyette kullanmıyor olmasıdır. Çünkü ilgili yer gelir getiren bir yer halindeyse emlak vergisinden muaf sayılmaz. Bu nedenle sahip olduğu yerin özelliklerine göre her yıl iki defa emlak vergisi ödemesi gerekir.

Emlak Vergisinden Muaf Olmanın Şartları Nelerdir?

Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen emlak vergisi maddesi kimlerin tam olarak emlak vergisinden muaf olduğunu açık bir şekilde belirtmektedir. Bunun yanında muaf olma şartları ile ilgili detaylar da açık bir şekilde yine emlak vergisi muafiyet maddesi kapsamında mükelleflere aktarılmıştır.

  • 200 metrekareden daha küçük ev sahibi olup, geliri olmaya kişiler emlak vergisi ödemez.
  • Ayrıca sosyal güvenlik kurumlarından emekli, yetim, dul ya da malûliyet aylığı alan kişilerden de emlak vergisi alınmaz.
  • Bunun yanında gaziler ve şehitler gerekli şartları sağlamaları halinde yine emlak vergisinden muaf tutulur.
  • Kışlık ev dışında yazlık evi bulunmayanlar emlak vergisi ödemez.
  • Ev hanımı ve engelli olmak da aynı şekilde emlak vergisinden muaf olmayı sağlar.

Eğer siz de yukarıda yer alan kategorilerden birine giriyorsanız, emlak vergisi ödemek zorunda kalmazsınız. Ancak bunun için öncelikle evinizin olduğu yerde bulunan belediyeye müracaat etmeli ve bir dilekçe ile durumunuzu belirtmelisiniz. Ayrıca sizden gelirinizin olmadığını gösteren bir belge de istenebilir ve bu belgeyi de sosyal güvenlik kurumundan temin ederek ilgili dilekçe ile belediyeye verebilirsiniz.

Öte yandan yukarıda yer alan şartların dışında kalan herkes, emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Emlak verilerini ödemeyen kişiler hakkında cezai yaptırımlar uygulanır ve bu yaptırım oranı 1.40 faiz uygulamasıdır. Yani gecikme için ilgili bedel üzerinden yüzde 1.40 faiz uygulanmaya başlar ve ödenmesi gereken tutar zaman geçtikçe artar. Bu yüzden emlak vergisini zamanında ödemek ceza almamak açısından önemlidir.

Emlak Vergisinden Muaf Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Eğer emlak vergisi muaf olma şartları kapsamında yer alıyorsanız ve bunu kanıtlayarak emlak vergisi ödemek istemiyorsanız, öncelikle gerekli başvuruyu bulunduğunuz belde, ilçe ya da ilin belediyesine giderek yapmanız gerekir. Aksi takdirde belediye durumunuzu bilmediği için sizden emlak vergisi talebinde bulunabilir. Ayrıca başvuru sırasında sizden istenen belgeler ile birlikte bir dilekçe yazmanız gerekir. Bu dilekçe emlak vergisinden muaf olmak istediğinizi belirtir ve yanına eklemeniz gereken belgeler de muaf olma gerekçenizin kanıtı olur. Emlak vergisinden muaf olmak için bu işlemleri eksiksiz bir şekilde yapmanız yeterli olacaktır.

Siz de emlak vergisinden muaf olmak istiyorsanız ve gerekli şartları taşıyorsanız, belediyelere bu şekilde başvuru yapabilir ve sahip olduğunuz mesken için emlak vergisi ödemekten kurtulabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

İlgili Yazılar

Yorumlar