Bilgi BankasıEmlak

Emlak Brokerı Ne İş Yapar?

0

Emlak Brokerı Nedir?

Emlak brokerınin ne iş yaptığını sektörde bulunan herkes merak etmektedir. Emlak brokerı; danışmanlık hizmeti veren kişi olarak gösterilebilir. Bunun dışında, broker; belirli bir ücret karşılığında aracılık yapan yani köprü görevinde bulunan kişidir. Yatırım sektöründe broker kelimesine aşina olunmaktadır. Bu sektörde başarılı olmak ve kazanç elde etmek isteyenlerin işin uzmanlarıyla yani brokerlarla çalışması tavsiye edilmektedir.

Broker; alım satım sürecinde aracı olarak görev yapmaktadır. Genel olarak banka ve büyük şirketlere bağlı olarak çalışırlar. Broker; bilhassa alıcı ile yakın ilişkiler kurarak ona satın alınacak unsur hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışır. Bunun yanı sıra, şirket veya banka ile yapılan görüşmeleri organize etmekle yükümlüdür. Broker; söz konusu işin eğitimini almış olmak zorundadır. Söz konusu eğitim içerisinde ekonomi, muhasebe ve matematik kesinlikle bulunmalıdır. Bu derslerin yoğun olarak verildiği bir bölümden mezun olan kişinin birtakım belgeleri temin ederek broker olarak işe başlaması mümkün olacaktır. Broker olmak isteyenlerin İstanbul Borsası tarafından açılmış olan sınavlarda başarılı olması şarttır. Buna ek olarak, emlak brokerı olmak isteyen kişinin 21 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Emlak brokerı ve emlak danışmanı aynı kişiler değildir. Emlak brokerı; Frenchi firmalardan almış olduğu yetkiyle kendi bayisini oluşturmuş kişidir. Bunun yanı sıra, emlak brokerınin işyerinin sahibi olarak tanımlanması söz konusudur. Emlak brokerınin bünyesi altında gayrimenkul danışmanları faaliyet göstermektedir. Bu sayede, emlak arayışında olan normal vatandaşlara pratik hizmetler sunulmaktadır. Bunun dışında, emlak brokerınin tüm emlak danışmanlarıyla beraber ortak hareket ederek koordine olma konusunda faaliyet yürüttüğünü dile getirmek mümkündür.

Emlak danışmanları; emlak brokerınin önderliğinde faaliyet göstermektedir. Emlak danışmanları; kişisel masraflarını kendileri karşılamakla beraber ofis masrafları broker tarafından karşılanmaktadır. Bunun dışında, satış işlemi yapan emlak danışmanlarının işlem üzerinden %50 prim alması söz konusudur. Geri kalan %50’lik kısım ise ofise aittir. Emlak brokerı olmak isteyen birinin sağlam bir birikime ve deneyime sahip olması şarttır. Örneğin, ofis giderlerinin ve birtakım diğer giderlerin karşılanması noktasında belirli bir bütçenin işe başlamadan hazır olması gerekmektedir; ancak, emlak brokerınin sorumluluğu altında çalışan emlak danışmanlarının böyle bir yükümlülüğü bulunmaz. Kişisel masraflarını karşılayan emlak danışmanlarının düşük bir ücretle kendi işlerine sahip olması söz konusudur.

Başarılı Bir Emlak Brokerınin Özellikleri

Emlak sektöründe iş yapmak isteyenlerin artık geleneksel yöntemler yerine eğitime daha çok önem vermesi şart olmaktadır. Emlak ofislerinde faaliyet gösteren emlak danışmanlarının daha fazla eğitim aldığını belirtmek gerekir; ancak, emlak ofislerine yatırım yapmakla ve ofisin işlerini yürütmekle sorumlu olan emlak brokerlerinin sektörde daha etkin olması istenmektedir. Franchise markaları tarafından kendilerine iş kurulan emlak brokerlarinin yetkinliklerinin zayıf olmasından dolayı sektörde istenilen başarıyı sağlayamadıkları bir Türkiye gerçeğidir.

Emlak brokeronin amacı; emlak danışmanları için uygun bir çalışma ortamı ve altyapı oluşturmaktır. Bu bağlamda, fiziki yatırımın yapılmasından emlak brokero sorumludur. Söz konusu fiziki yatırımlar yapılırken Franchise markalarının istediği gibi abartılı yatırımlardan kaçınılmalıdır. Emlak brokeronin amacı; yatırımının kısa sürede kâra geçmesidir. Bu yüzden, işletme maliyetlerinin kontrol altında tutulması gerekir. Bu bağlamda, yapılan yüksek maliyetli dekorasyon ve benzeri unsurların işletmenin geleceği adına olumsuz olabileceğini söylemek gerekir.

Emlak brokerlerinin bilgi işlem teknolojisine yatırım yapması gerekir. Müşteri kayıtları ve portföyler, danışmanların bölge çalışması ve fiyatlandırma gibi unsurlar hakkında destek sağlanması amacıyla internet ve CRM altyapısının kurulması gerekmektedir. Günümüz şartlarında müşteri, bölge, portföy ve işlem bilgilerini takip etmeyen bir emlak ofisinin başarılı olma şansı yoktur. Bilgi işlem hizmetleri sayesinde ofisin operasyonuna destek sağlanmakla kalmaz, danışmanların ve faaliyetlerin verimliliği arttırılmış olur. Emlak brokerlerinin sistem altyapısı konusunda gerekli bilgiye sahip olması şarttır.
İyi bir emlak brokerınin yapması gereken şey, doğru danışmanları göreve davet etmektir. İşinin ehli olan emlak danışmanlarının şirkete davet edilmesi, ikna edilmesi ve eğitilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, danışmanların çalışmalarına sürekli olarak destek olunmalıdır. Ayrıca, danışmanların performanslarının sürekli olarak ölçülmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Diğer sektörlerde olduğu gibi emlak sektöründe de işe uygunluk kriterine çok fazla dikkat edilmektedir. Modern insan kaynakları uygulamalarına göre insanların kişilik yapıları ve davranışları belirlenmektedir. Bu sayede, yanlış insanları işe almanın önüne geçilmektedir. Emlak brokerınin işe alım sürecinde titiz olması gerekir. İşyerindeki eleman sirkülasyonunun çok fazla olması, hem maliyet hem de motivasyon bakımından olumsuz etkiler yaratacaktır.
Emlak brokerınin emlak danışmanlarına sürekli olarak koçluk yapması gerekmektedir. Ancak, koçluk; insanlara emir vererek yapılmaz. İnsanların eksik veya hatalı yaptıkları noktaları fark etmesi ve bu hareketleri düzeltmesini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Emlak brokerlerinin ekiplerine koçluk yapmayı öğrenmesi şarttır. İletişim bakımından yetersizlikler barındıran bir ekip içerisinde kimsenin başarılı olması düşünülemez. Emlak brokerınin bağımsız olarak hareket eden emlak danışmanlarını motive etmesi, onların gelişimlerine katkıda bulunması ve belirli hedeflere yönlendirmesi gerekmektedir.

Emlak brokerınin danışmanların performanslarının yönetilmesi noktasında bilgili olması şarttır. Yapılan yatırımın geri dönüşümünün alınması ancak emlak danışmanlarının performasına bağlıdır. Bu bağlamda, performans yönetiminin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Emlak danışmanlarına dönemsel olarak hedefler oluşturulmalı, bu hedefler ölçümlenmeli, geri bildirim sağlanmalı, gelişmesi muhtemel alanlarda destekler yaratılmalı, istenilen gelişmeyi gösterilen çalışanların ödüllendirilmesi, beklenen hedeflere ulaşamayan kişilerin ise elenmesi söz konusu olmalıdır. Bu noktada, emlak brokerınin beklenen performansların yaratılması noktasında maddi ve manevi teşviklerde bulunması gerekmektedir. Ücret arttırımı, ikramiye, prim gibi unsurlara ek olarak başarılı çalışanların plaketle veya belgeyle ödüllendirilmesi doğru seçenekler arasında bulunmaktadır.
Emlak brokerı; en basit tabirle işin sahibidir. Bu yüzden, işyerinde oluşmasını istediği kültürü çalışanlarına empoze etmelidir. Söz konusu kültürün yeni çalışanlar tarafından devam ettirilmesine önem vermelidir. Bu bağlamda, insanlarla nasıl çalışılması gerektiğini bilen ve kısa zamanda bir işletme kültürü yaratabilecek uzman kişilerle çalışılmalıdır. Birçok emlak brokerı, çalışanlarını yönetememekten şikayet eder. Bu yüzden, az kişiyle veya tek başına çalışmayı tercih eden brokerlar bulunmaktadır. Ancak, bu işin mantığı; çoğu kişiyle etkili ve başarılı bir şekilde çalışmaktır.
Emlak brokerlerinin bu işe başlamadan önce bir düzine eğitimden geçmesi gerekmektedir. Yönetim, ekonomi, insan kaynakları, iş etiği, pazarlama gibi temel unsurların en iyi şekilde öğrenilmesi gerekir. Bu eğitimlerin temel düzeyde dahi alınmadığı bir ortamda başarılı olmak imkansıza yakındır. Emlak brokerlerinin bilhassa pazarlama konusuna gereğinden fazla önem vermesi gerekir. Marka pazarlamasının yalnızca emlak danışmanları sayesinde yapılmasından hiçbir şekilde verim alınamaz. Emlak ofisinin potansiyel müşterilere başarılı bir şekilde tanıtılması adına gereken pazarlama ve reklam faaliyetleri başarıyla gerçekleştirilmelidir.
Emlak brokerlerinin görevi satış yapmak değildir. Kendi başına satış yapmaya kalkan bir emlak brokerınin danışmanlarıyla rekabet halinde olması söz konusu olacaktır. Bu durum, etik açıdan yanlıştır. Emlak brokerınin yapması gereken şey; emlak danışmanları için gereken fiziki şartları ve altyapıyı oluşturmak, ekibin eğitilmesini sağlamak, ekibe her konuda motivasyon desteği sağlamaktır. Bu sayede, ekibin satış performansını arttırmayı hedeflemektir. Emlak brokerı, tüm bunları eksiksiz olarak yaptığı takdirde başarılı olabilir.

İlgili Yazılar

Yorumlar