Bilgi BankasıFaizsiz Finans Kurumları

BES’te Otomatik Katılım Nedir?

0

Sosyal Güvenlik Sistemi’ne ya da Emekli Sandığı’na bağlı çalışanların veya yeni işe başlayanların çalıştıkları kurum aracılığıyla maaşlarının belli bir kısmının kaynağında kesilerek birikim elde edebilmelerini sağlayan sisteme Otomatik Katılım Bireysel Emeklilik Sistemi (OKS) denilmektedir. 4632 Sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nun 1 Ocak 2017 tarihli kararı ile 45 yaşını doldurmamış kişilerin katılım sağladığı bir sistemdir.

Otomatik Katılım Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Faydaları

Otomatik Katılım Sisteminin ana prensibi; çalışanların geleceğe dönük tasarruf ederek yatırım yapması böylece emeklilik döneminde ek gelir sağlayarak yaşam düzeylerinin yükseltilmesidir. Bunun yanı sıra; sistemde elde edilen gelirler ekonomiye uzun vadeli kaynak oluşturarak istihdamda artışa ve ekonomik kalkınmaya destek olmaktadır.
Otomatik Katılım Sistemi gönüllü katılımda olduğu gibi tasarrufların toplanması, yatırım fonlarında farklı yatırım araçlarında değerlendirilmesi ve kişilere toplu para ya da maaş ödenmesi şeklinde işlemektedir. Sosyal Güvenlik Sistemi  gibi zorunlu değil tamamlayıcı niteliktedir. Kişinin maaşından kesilerek ödenen katkı payları %25 devlet katkısı eklenerek otomatik katılım hesabınızda birikmektedir. Ayrıca otomatik katılım sistemine ilk girişte 1000 TL ilave devlet katkısı hesabınıza eklenmektedir.

Otomatik Katılım Sistemi Nasıl İşler?

İşveren tarafından kişilerin maaşlarından kesilerek otomatik katılım hesaplarına yönlendirilen katkı payları herhangi bir kesintiye tabii tutulmadan emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilmektedir. Yatırım fonları şirketler tarafından uzman portföy yöneticileri tarafından yönetilmektedirler. Fon portföyünüz ise Takasbank tarafından kişi adına saklanmaktadır. Kişiler birikimlerini bağlı bulundukları emeklilik şirketi ya da Takasbank’tan takip edebilmektedir. Ayrıca; başlangıç döneminin devamında sistemde kalınan süre boyunca katkı payı ödemelerine ara verilebilmekte ve isteğe bağlı yeniden ödemeye başlanabilmektedir.

Sistemden emekli olabilmek için ilk giriş tarihinden itibaren 10 yıl süreyle sistemde kalınması ve 56 yaşının doldurulması gerekmektedir. Kişi emekliliğe hak kazandığında hesabındaki birikimin ve devlet katkısının tamamının yada bir kısmının ödenmesini talep edebilmektedir. Kişi sistemden ayrılmadan birikimlerini belirleyeceği geri ödeme planına göre maaş olarak ta  almayı tercih edebilmektedir. İstediği anda sistemden ayrılmayı talep ederek tüm birikimlerini ve elde ettiği devlet katkısının belli kısmını hak ederek kişisel ihtiyaçları doğrultusunda yatırım yapmak amacıyla kullanabilmektedir.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir