Bilgi BankasıKredi

Bankalardan Ev veya Araç Kredisi Alma Koşulları

0

Günümüz ekonomik şartlarında gelir durumundan bağımsız olarak neredeyse her tüketicinin kredi alma ihtiyacı bulunmaktadır. Kredi almak isteyenlerin önünde özel veya devlet olmak üzere birçok bankanın sunmuş olduğu kredi seçenekleri yer almaktadır. Ancak, isteyen herkesin kredi alması mümkün değildir. Kredi almak isteyenlerin bankaların sunmuş olduğu birtakım şartları yerine getirmesi ve bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Kredi Notu

Bankalardan kredi alma koşulları denilince akla ilk olarak kredi notu gelmektedir. Kredi notu; tüketicinin bankalarla olan geçmiş finansal ilişkilerinden oluşan puanlama sistemidir. Tüketicinin kredi ve kredi kartı geri ödeme alışkanlıkları başta olmak üzere kredi kullanım alışkanlıkları gibi detayların kredi notunun belirlenmesinde önemli bir etkisinin olduğunu söylemek gerekir. Kredi notu; 1 ile 1900 arasında puanlanmaktadır. Bunun yanı sıra, tüketicinin kredi notunun sıfır olması; onun daha önce bankalarla hiçbir işinin olmadığını gösteren bir unsurdur. Kredi notu sıfır olan bir tüketicinin kredi almasının zor olduğunu eklemek gerekir. Çünkü, bu durumdaki bir tüketici, bankalar tarafından riskli görülecektir. Tüketicinin kredi geri ödemelerini düzenli yapıp yapmayacağına dair herhangi bir veri yoktur.

Kredi notu 1 ile 699 arasında olanların en riskli grupta olduğunu söylemek gerekir. Bu kişilerin kredi alması çok zordur. 700 ile 1099 arasında bulunan kişiler orta riskli statüdedir. 1100 ile 1499 arası kredi notuna sahip olanlar az riskli kabul edilirler. 1500 ile 1900 arasındaki kredi notları ise kredi almak için uygundur. En riskli ve orta riskli grupta bulunan tüketicilerin yapacakları kredi başvurusu otomatik olarak reddedilecektir. Az riskli grupta bulunan tüketiciler, iyi bir gelire sahip oldukları takdirde kredi alabilirler. İyi ve çok iyi statüsünde bulunan kişilerin kredi almasında hiçbir sıkıntı olmaz.

Kredi notu yüksek olmayan ancak kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notlarını yükseltmek adına var olan borçlarını eksiksiz olarak ödemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bankada vadesiz hesap açtırarak bu hesaba para girişlerinin yapılması, kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır. Düzenli kredi kartı kullanımı; kredi notunu yükseltmektedir. Tüm bunlara ek olarak, düşük kredi notuna sahip olan kişiler, üzerlerine kayıtlı gayrimenkulü ipotek olarak göstererek, iyi bir gelire sahip olduklarını belgeleyerek, kredi notu ve geliri yüksek olan birisini kefil olarak göstererek kredi alma hakkına sahip olabilirler. Bu konularda her bankanın kendine özgü karar sisteminin olduğunu ifade etmek gerekir.

Gelir Faktörü

Tüketicinin sahip olduğu gelirin bankaların kredi alma koşulları arasında çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getirmek gerekir. Her şeyden önce, hangi kredi türü olursa olsun, tüketicinin düzenli bir gelire sahip olması; kredi kullanabilmenin ilk şartıdır. Bunun yanı sıra, tüketicinin geliri ve kredi geri ödemeleri arasında denge bulunmak zorundadır. Genel olarak, tüketicinin aylık kredi geri ödemelerinin aylık gelirinin maksimum %35 veya %40’ına denk gelmesi halinde kredi başvuruları kabul edilmektedir. 2000 TL aylık geliri olan bir tüketicinin kredi geri ödemesinin en çok 800 TL olmasına izin verilmektedir. Buna ek olarak, söz konusu gelirin belgelenmesi ve kayıtlandırılması şartı yer almaktadır. Tüketicinin bir kredi ödemesi yaparken başka bir krediye başvurup onay alması için aylık gelirinin yüksek olması şartı vardır.

Bankaların kredi alma koşulları arasında tüketicinin sigortalı olarak çalışması şartı bulunmaktadır. SGK’lı olarak çalışan kişilerin son iş yerlerinde üç ay, genel olarak ise 12 ay sigortalı çalışma zorunluluğu vardır. Buna ek olarak, bazı bankaların son iş yerinde çalışma süresinin altı ay olmasını istemesi söz konusudur. Kredi notu yüksek olan tüketicilere sigortalı çalışma konusunda birtakım ayrıcalıklar tanınabilir. Vergi levhalı olarak çalışan tüketicinin kredi başvurusu yapması halinde vergi levhasında kar gözükmesinin bankalar tarafından talep edildiğini eklemek gerekir. Bunun dışında, işletmenin kuruluşunun üzerinden en az bir yılın geçmiş olması şartı bulunmaktadır. Memur olarak çalışan kişilerde ise bankaların herhangi bir çalışma süresi şartı istemediğini belirtmek gerekir. Ancak, kredi notu yüksek olan memurların kredi almasının mümkün olduğu bilinmektedir. Emekli olarak çalışan kişilerde emekli aylık gelirinin bankalar tarafından herhangi bir süre kısıtlaması olmadan kabul edilmesi söz konusudur. Hem emekli olan hem de farklı bir iş yerinde çalışan kişilerin ise gelirlerini resmi olarak belgelendirmesi şartı yer almaktadır.

Kredi Kullanmak İçin Hangi Şartlar Aranmaktadır?

Kredi kullanmak isteyenlerin her şeyden önce 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Yaş sınırı, yasal sorumluluk açısından değerlidir. Ancak, bankaların genel olarak 20 yaşın altındaki kişilere kredi vermediğini belirtmek gerekir. Yaşı küçük olan tüketiciler; ancak kefil veya ipotek gösterdikleri takdirde kredi alabilirler. Kredi almak isteyen tüketicilerin bankalarla olan çalışmalarının düzgün olması gerekir. Kredi veya kredi kartı ödemelerini zamanında yapmadığı için yasal takibe düşen veya hakkında haciz işlemi başlatılan tüketicilerin kredi almasının imkansıza yakın olduğunu hatırlatmak gerekir. İpotek ve kefil gösterme durumunda ise kişinin eşinin rızasının olması şartı bulunmaktadır.

Bankaların kredi alma koşulları denilince vade seçeneklerinden bahsetmek gerekir. İhtiyaç kredileri veya diğer adıyla tüketici kredileri; ipotekli olup olmamalarından bağımsız şekilde maksimum 60 ay vadeli olarak sunulmaktadır. Taşıt kredileri için de 60 ay vadenin verildiğini belirtmek gerekir. Bunun yanı sıra, konut kredilerinde en fazla 360 ay vadenin uygulanması söz konusudur. Kredi başvurusu yapacak olan kişilerin ihtiyaç ve taşıt kredilerinde yalnızca kendi gelirlerini bankaya sunması mümkündür. Hane halkının gelirlerinin bu kredilerin alınmasında hiçbir etkisi bulunmaz. Fakat, gerekli görüldüğü durumlarda, hane halkının kredi için kefil olarak gösterilmesi mümkün olabilir.

Kredi başvurusunda bulunacak kişilerin gelirlerinin üzerinde resmi geçerlilik bulunan belgelerle bankaya sunulması şartı bulunmaktadır. Gelir belgesinin üzerinde kaşe, mühür veya imza bulunmasının önemli olduğunu dile getirmek gerekir.

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi kullanmak için gerekli olan belgelerin kredi türüne göre değişkenlik gösterdiğini belirtmek gerekir. Ancak, birtakım şahsi belgeler, her kredi türü için bankalar tarafından talep edilmektedir. Özel sektör çalışanlarının yapacakları kredi başvurularında maaş bordrosu, SGK dökümü, ikametgah, iş yeri imza sirküsü, tapu fotokopisi, araç ruhsatı ya da faturası, ek gelir belgesi gibi belgeleri sunması istenmektedir. Kamuda çalışan kişilerin ise bir önceki cümlede yazan SGK dökümü ve iş yeri imza sirküsü haricindeki  diğer belgeleri sunması talep edilmektedir. Emekli kişilerin ise bu belgelere ek olarak, maaş bordrosu yerine emekli aylık dökümünü sunması istenmektedir. Vergi levhalı olarak çalışan kişilerin imza sirküleri, güncel vergi levhası, oda kayıt belgesi, ticaret sicil gazetesi, gelir ve bilanço tablosu gibi belgeleri sunması şartı yer almaktadır.

Bunun yanı sıra, tek tek kredilerden bahsedilebilir. Örneğin, konut kredisi çekmek isteyenlerin satın alacakları evin ekspertiz değerinin maksimum %75’i kadar kredi kullanabileceklerini belirtmek gerekir. Ayrıca, evin kat mülkiyetinin belediyeden çıkmış olması şartı bulunmaktadır. Sıfır km araç için kredi çekecek olanların aracın faturası, ikinci el araç için kredi çekecek kişilerin ise aracın ruhsatıyla beraber kredi başvurusu yapacakları bankaya gitmeleri gerekmektedir. İhtiyaç kredisi için ise çok fazla özel şart aranmaz.

Kredi Yerine Tasarrufa Dayalı Sistemler

Bunca kredi şartı ile ilgilenmek yerine sizlere finans desteği sağlayan alternatif yolları deneyebilirsiniz. Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemleri olan Birevim, Birikimevim, Fuzulev, Eminevim gibi firmalar, ev ya da araba alımlarında sizlere finans desteği sunmaktadır. Bunca kredi değerlendirmesine gerek bırakmayan, herhangi ek ödeme istemeyen, faizsiz ve peşinatsız bu yöntemler ile konut ya da araç kredisi almanıza ihtiyacınız kalmayacak!

İlgili Yazılar

Yorumlar