Faizsiz ArabaFaizsiz Araba Alma SistemleriFaizsiz Ev

Araba Masrafları Nelerdir?

0

Araba almak isteyen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri araba masrafları konusunda olmaktadır. Satın alım sürecinde masraflar göz önünde bulundurularak tercih yapmak gerekir. Araç satın alınırken ödenen ücret sonrasından daha pek çok bakımı ve onarımı için çeşitli masraflar mevcuttur. Bakım, kullanım ve yasal ödemeler olmak üzere sınıflandırılır. Aracın 1 yıllık süre içerisinde masrafları şu şekildedir;
Otoyol ve köprü kullanım masrafları
Kasko fiyat masrafları
Yakıt masrafı
Kozmetik masraflar ve yıkama masrafları
Motorlu Taşıtlar Vergisi
Lastik değişim masrafları
Park masrafları
Muayene masrafları
Araçların bir yıl içerisinde pek çok masrafı mevcut olmaktadır. Bu masraflar çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

Araç Kullanım Masrafları

Taşıt kredisi çekilerek araç satın alınabilir. Araç satın alındıktan sonra çeşitli masraflar ile karşımıza çıkar. Kullanım masrafları açısından yakıt tüketimi ön planda gelmektedir. Aracın kullanımına ve cinsine bağlı olarak yakıt tüketimi değişiklik gösterir. Yakıt tüketimi konusunda çeşitli araştırmalar ve hesaplamalar yapılır. Bazı araçlar çok fazla yakıt tüketimi yaparken bazı araçlar ise az bir yakıt tüketimi ile tasarruf yapmanıza yardımcı olur. Kullanım masrafları arasında bir diğeri ise fark ücreti olmaktadır. Yıllık otomobil masrafları arasında mutlaka park ücretini de dâhil etmek gerekir. Köprü ve otoyol kullanımı da kullanım masrafları arasında yer almaktadır.

Araç Bakım Masrafları

Otomobillerin masrafını belirleyen en önemli konulardan bir diğeri ise bakım masrafları olmaktadır. Periyodik bakım bu masraflara arasında yer almaktadır. Aracın cinsine ve özelliklerine bağlı olarak periyodik bakım değişiklik gösterebilir. Dizel araçlarda 11000 kilometreden sonra periyodik bakım yaptırmak zorunluluğu vardır. Benzinli araçlarda ise 15000 kilometre yaptıktan sonra periyodik bakım ön plana çıkar. Diğer bir bakım masrafı ise yıkama ve kozmetik bakım olmaktadır. Aracın iç dış yıkaması 40 TL civarında olmaktadır. Yıllık olarak bu tutarı hesaplamak gerekir. Aynı zamanda lastik değişimi de bakım masrafları arasında yer almaktadır. Bir lastiğin kullanım ortalama 3 yıl sürmektedir. Araba alırken zorlanan kişiler için en ideal yöntem taksitle araba almak oluyor.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir